Ayet okuyarak sevdiğim kişinin adını söylemek caiz mi, büyüye mi girer?

Soru Detayı

- İnternette böyle bir şey gördüm bu dua mı büyü mü bunu okuyan büyü yapmış sayılır mı? Yoksa uydurma şeyler mi?
- Sadece buna benzer şeyi okuyan büyü yapmış olur mu?
Bismillahirrahmanirrahim.
İza zülziletil ardu zilzaleha. Ve ahrecetil ardu eskaleha. Ve kalel insanü ma leha. Yevme izin tühaddisü ahbaraha. Bi enne rabbeke evha leha. Yevme izin yasdürünnasü eştata eştata eştata. Aksemtü aleyküm ya sükkâne hâzel mekâni insarifû hattâ akdi haceti. Bismillâhirrahmânirrahîm.
Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed. Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed. Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed. Kalbe ve bedene ve cemia cevariha “sevdiğin kişinin ismi”. Allahümme sehhirli kalbe “sevdiğin kişinin ismi” bi hürmeti Muhammedin ve hazihis ayetiş şerifeti. Allahümme ihrik ve sehhirli kalbe “sevdiğin kişinin ismi” ala mehabbete “senin ismin”. Tevekkelü Ya huddame hazihil ayetiş şerifeti ve ahriku kalbe “sevdiğin kişinin ismi” bi muhabbeti “senin ismin” bi hakki hazihil ayetiş şerifeti. Sehhirli “sevdiğin kişinin ismi” bi hakki ayetiş şerifeti.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bunun büyü olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Bize göre sorudaki Zilzal suresi ve salavat ile yapılan dualar büyü değildir. Çünkü bununla başka meşru bir şekilde dua olarak okunabilir.

Fakat, -büyü olsun olmasın!- birinin gönlüne çelme takmak maksadıyla böyle duaları okumak doğru değildir. Çünkü bu hem karşı tarafın kalbini zorla sevdirmeye yönlendirmek gibi meşru olmayan bir zorbalıktır. Hem de kişinin aklını çalıp gönlünü rehin almak gibidir.

Ayrıca, bu tür işler Kur'an’ın rahmet ve şifa vasıflarına da aykırıdır.

- Ayrıca bazı şarlatanlar da ayetleri dünya menfaatine satmak üzere bu gibi konuları uyduruyorlar. Örneğin, Zilzal suresinin uzaktan yakından muhabbetle bir ilgisi yoktur. Kaldı ki böyle büyülü bir yola tevessül ederek evlenmenin etkisi ileride geçtiği zaman ayrılmak zorunda kalınabilir.