Aylık geliri olan, zekat hesabında yıllık ihtiyaçlarını çıkarır mı?

Soru Detayı

- Hocam ben ev aldım, şu an katılım bankasına borcum var. Aylığımdan katılım bankasının borcunu ödeyebiliyorum ancak bir kenarda da nisap miktarı altınım var.
- Maaşımdan borcumu ödeyebiliyorsam kenarda duran bu altının zekâtı düşer mi?
 (Evin borcu kenardaki nisap miktarı birikimimden 2 kat fazla ancak ev borcunu maaşımdan ödemeye gücüm yetiyor).

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evin geçimini sağlayıp yıla ait taksitleri de ödedikten sonra yıl sonunda elinizde -temel ihtiyaçlarınız için ayırdığınızdan başka- nisap miktarı zekâtlık mal, para, altın vb. varsa, bunun zekâtını ödemeniz gerekir.

Her ay maaş alan ve bununla geçinen kimsenin ayrıca geçimlik (havaic-maîşet medarı) ayırması gerekmez, yıllık ihtiyaçlarını çıkarmadan hesap ederek zekâtlık malların kırkta birini zekât olarak verir.