Beynamaz ile ortak kurban kesilebilir mi?

Soru Detayı

- Kurban hissedarlarında bir veya birkaçının beynamaz (namaz kılmayan kişi) hatta alkolik olmalarının, yani gafil olmalarının kurbanın sıhhatine ve makbuliyetine zararı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Niyette aslolan kalbin niyetidir, dil ile açıkça söylenmesi gerekmez. Kurbanda niyetin bu önemi sebebiyledir ki, Hanefi mezhebine göre, ortaklaşa kesilen kurbana bütün ortakların ibadet niyeti ile katılmaları şarttır.

Bu şart yerine getirildikten sonra, bazı Müslüman hissedarların dinin bazı emir ve yasaklarını yerine getirmemiş olması, kesilen kurbanın geçerliliğine engel olmaz.

Ancak, bu hissedar dinin emir ve yasaklarını inkâr ediyorsa, o zaman İslam dairesinden çıkacağı için, bu kişi ile ortak kurban kesilmez.