Bilal Habeşi hiç evlenmedi mi?

Soru Detayı

- Bilal Habeşi’nin hiç evlenmediği ve çoluk çocuğunun olmadığı söyleniyor, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Baktığımız kaynaklarda Hz. Bilal Habeşi (ra) Hazretlerinin evlendiğine dair bir bilgi olmakla birlikte, detaylı bilgi bulunmamaktadır.

A. Cude es-Sahhar, Hz. Bilal’in, kardeşine kız istemek için Yemen’e gittiğinde; kendisinin de Hind adlı bir kızı ailesinden istediğini, kızın ailesinin de ancak Hz. Peygamber (asm) Efendimize sorduktan sonra cevap verebileceklerini ve daha sonra da kızın ailesinin Medine’ye gelip Allah Resulünün Hz. Bilal hakkında olumlu sözler söylemesinin akabinde Hind’i; Hz. Bilâl ile evlendirdiklerini ifade etmektedir.(1)

Ayrıca, Hz. Bilâl’in kaynaklarda künyesinin Ebu Abdillah(2), Ebu Abdilkerim(3), Ebû Amr(4) şeklinde olduğu belirtilmekle birlikte, daha çok Ebu Abdillah künyesi kullanılmaktadır.

Diğer taraftan Hz. Bilal’in Zühre kabilesinden Arap bir kadınla evlendiği de rivayet edilir.(5)

Demek ki, kaynaklarda Hz. Bilâl’in, çocuklarının olup olmadığı bilgisi yoksa da Ebu Abdillah künyesinin olması Hz. Bilâl’in evlenip çocuklarının olduğuna delil olabilir. Çünkü o zamanki Arap toplumunda ilk çocuğunun adıyla künyelenmek bilinen bir durumdur.

Nitekim onun, kardeşi ile birlikte Hasam kabilesinden(6) veya Yemenli(7) bir aileden kendilerini evlendirmelerini istemesi kaynaklarımızda yer almaktadır.

Dipnotlar:

1) A. Cûde es-Sahhar, Peygamberimizin Müezzini Hz. Bilâl-i Habeşî, Çev: Mustafa Runyun, İstanbul, 1967, s.83- 84.
2) İbn Sa’d, et-Tabakât, VII/385; el-Belâzürî, Ensâbü’l-Eşrâf, I/184; İbn Abdi’l-Berr, el-İstiâb, I/178; İbnü’l-Esîr, Üsdü’lĞâbe, I/243; Abdü’l-Mevcûd Abdi’lHâfız, “Bilâl b. Rebâh”, Mecelletü’l-Ezher, Kahire, 1962, XXXIV/473.
3) İbn Abdi’l-Berr, el-İstiâb, I/178; İbnü’l-Esîr, Üsdü’l-Ğâbe, I/243; İbn Asâkir, Ebü’l-Kâsım, Ali b. Hasan b. Hibetullah, eş-Şâfii, Tehzîbu Târih-i Dımaşk, Beyrut, 1987, III/304.
4) İbnü’l-Esîr, Üsdü’l-Ğâbe, I/243.
5) İbn Sad, et-Tabakât, III/238.
6) İbn Abdi Rabbih, el-Ikdü’l-Ferîd, VII/98, IV/234- 235.
7) İbn Sa’d, et-Tabakât, III/237; Bünyamin Yüksel, Selçuk Üniversitesi, İslam Tarihi Açısından Bilâl b. Rebâh el-Habeşî’nin Hayatı ve Şahsiyeti, Yüksek Lisans Tezi, Konya – 2007.