Birini Allah için sevdiğimizi nerden anlarız?

Soru Detayı

- Birini Allah için sevdiğimizi nasıl ayırt ederiz? Nerden anlarız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah için sevmek, sevdiğimiz kişiyi Allah’ın eseri, sanatı, kulu ve mümin olduğu için sevmektir, Allah’ın ermine uymak için sevmektir. Böyle bir sevgi varsa, sevdiğimiz kişiden gelecek olumsuzluklar ona olan sevgimizi yok etmez. Ancak, olumsuzluklar karşısında sevgimiz yok oluyor veya azalıyorsa, demek ki Allah için değil menfaatlerimiz ve beklentilerimiz için seviyoruz anlamına gelir.

Örneğin, anne-babamızı Allah için sevdiğimizi iddi edebiliriz. Onlardan hoşumuza gitmeyen şeyler hatta bazı zararlar görünce sevgimizi azalıyorsa, o nispette menfaatlerimiz için sevdiğimiz anlamına gelir.

Bu kısa bilgiden sonra detaya gelince:

İnsan ilişkileri karşılıklı menfaat üzerine kuruludur. “Menfaat” derken, akla öyle büyük maddi ve manevi çıkar ilişkisi gelmesin. Mesela kişi, komşuna selam veriyor, hâl ve hatırını soruyorsa, onun da kendisine benzer şekilde davranmasını bekler. Sıkıntıda olan arkadaşına yardım ediyorsa, arkadaşının da ona yardım etmesini arzu eder. Bu yaklaşım, kim olursa olsun, insan ilişkilerinin bir gereğidir. Çünkü ilişkiler her zaman ve her yerde karşılıklı fedakârlıkla devam eder, tek taraflı olursa ilişki biter. Sadece bununla da kalmaz, küsmeler, darılmalar, gönül koymalar, alınmalar, sitemler başlar.

Bunun iki istisnası var:

Birincisi anne ve babanın evladına yönelik tutum ve davranışlarıdır. Allah’ın anne ve babalara koyduğu şefkat madeninden dolayı, ebeveynler çocukları için fedakârlık ederken akıllarına herhangi bir karşılık gelmez. Çünkü onların tek düşüncesi, Allah’ın verdiği emaneti sağlıklı, mutlu ve iyi bir insan olarak görmektir.

İkinci ise, birisini Allah rızası için sevmek, muhabbet beslemek ve ona gereği kadar fedakârlık etmektir. Bunun da ölçüsü, o kişiden maddi veya manevi bir karşılık beklentisi içinde olmadan sevmektir. Bu durumda ise Allah rızasını umarak sevdiğin kişi, karşılık vermezse, vefasızlık gösterirse, kişiyi aynı şekilde sevmezse, o kişiye sitem etmemektir, küsüp darılmamaktır, yaptığı iyilikleri başına kalkmamaktır ve onun için yaptığı hiçbir şeyden pişmanlık duymamaktır. Çünkü mükâfatını zaten Allah’tan alacağına inanıyor, zaten Allah için bu iyiliği yaptığını biliyordur.

Dolayısıyla en sağlıklı sevmek ve en faydalı fedakârlık Allah için yapılandır. Çünkü kişi, sonuç ne olursa olsun, zarar etmediği için huzursuz olmaz, ruh sağlığını bozmaz, insan ilişkilerini kesmez. Sevdiği kişiden aynı karşılığı görürse, nurun ala nur, ama görmezse de ebedi alemdeki mükâfatın düşünerek huzur bulur ve sevmeye devam eder.