Boşanan kadın çocuk bakım parası alabilir mi?

Soru Detayı

- Boşandıktan sonra kadının çocuğuna bakması için para alması caiz mi bu nasıl belirlenir?
- Kadın çok fazla para isterse ne olur?
- Anne neden çocuğuna bakmak için babadan para alıyor bu süresiz nafaka değil mi?
- Anne bakıcı veya hizmetçi değil ki, sonuçta çocuğun annesi!

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuklarının ihtiyaçlarını temin babanın borcudur. Annenin böyle bir borcu yoktur, yaparsa bağışlama yoluyla yapmış olur.

Kadın boşanınca da çocukların bakımı için baba, uygun birini bulacak ve ona uygun ücreti ödeyecektir. Bu iş için de en uygun kişi çocukların annesidir.