Cennette eşime huri verilmek zorunda mı?

Soru Detayı

- Cennette neden erkekler ikiden çok eşe sahip oluyor?
- Ya da başka bir eş bende kıskançlık duygusu alındığı için neden buna razı gelmek zorunda bırakılıyorum?
- Allah rızasını kazanıp cennete girdiysem benim rızam neden sorulmuyor, duygularım alınıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Her şeyden önce, bir mümin Allah’ın işlerine, hükümlerine teslim olmak, itiraz etmemek zorundadır. Bu teslimiyet imanın bir gereğidir.

“Allah ve Resulü herhangi bir konu hakkında hüküm verdiği zaman, mümin bir erkek veya kadının, o konuda başka bir seçeneği olmaz. Allah'a ve Resulüne isyan eden ise apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.” (Ahzab, 33/36)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

- Bununla beraber, Allah bu dünyada da erkeler için -yerine göre- birden fazla kadınla evlenmesine ruhsat vermiştir. Bu ruhsatı verirken, kadınların kumalardan fazla hoşlanmadıklarını da elbette biliyordur.

Demek ki, bu konu kadınlar için -dünyada- biraz da imtihan vesilesidir. Kadınların Allah’a karşı samimi teslimiyet gösterip göstermeyecekleri konusunda önemli bir testtir.

- Kıskançlık damarı, yerine göre güzel, yerine göre kötü bir huydur. Genel ilke şudur: Allah’ın yasaklarına girmeyi engelleyen kıskançlık iyidir. Onun emirlerine direnç sağlayan kıskançlık ise kötüdür.

Allah’ın güzel gördüğünü güzel görmek, kötü gördüğünü kötü görmek iman şuuruna eşlik etmesi, gereken bir meziyettir.

- Sorunun asıl nirengi noktasına dokunmaya gelince;

Cennette erkeğe birden fazla hurinin verilmesi Allah’ın bir lütfudur. Cennetteki dünyadan gelen eşinin kıskançlığı ise bu işin yan etkisidir. Burada tercih yaparken kâr-zarar hanesine bakmak gerekir.

a) Eğer kadının kıskançlığı yüzünden erkek hurilerden mahrum bırakılırsa, bu onun için önemli bir zarardır.

b) Eğer erkeğe huri verilirse, bu kadın için bir huzursuzluk kaynağıdır.

c) O halde bunun en makul ve adaletli hükmü, kadını huzursuzluktan, erkeği de zarardan kurtarmaktır. Bunun da bir tek çaresi vardır: Kadının kıskançlık huyunu tedavi edip törpülemek, erkeği de ikramdan mahrum bırakmamaktır.

İşte Allah’ın adil kararı bu yönde tecelli etmiştir.

d) Bir şey daha var ki, kadınlar da erkek huri isteyip istememeleri konusudur.

Bu konunun cevabı sitemizde vardır. Özü-özeti şudur ki:

Dünyada hiçbir kadın resmi olarak iki veya daha fazla kocayla yaşamak istemez. Gayrimeşru ilişkilerde bulunan bir kadın dahi, böyle meşru ve resmi bir dairede iki kocanın karısı olmaktan fıtratı sıkılır.

Bu yapısı cennette de devam eder. Ve kadınlar birden fazla erkekle evlenmek istemez. Bu husus kıskançlık damarıyla kıyaslanmayacak kadar güçlü bir duygudur.

Her işi hikmetle yapan Allah, nazik, nazenin, çabuk incinebilen kadınlar için dünyada olduğu gibi cennette de “pozitif ayrımcılığı” ön görmüş ve kadını iki erkekle karşı karşıya getirmemiştir...