Cinlerin sinirlerin hareketi konusunda rolleri olamaz mı?

Soru Detayı

- Sahih hadislerle çelişkileri yoksa, cinlerin sinirsel hareketlerde biraz aktif olduklarını söylemek mümkün mü?
“Şeytan gelir, namazda makadı hareket ettirir. Böyle olunca açık bir ses veya koku duymadıkça namazdan dönmesin.”
“Namazda tükürmek, sümkürmek, hayız görmek ve uyuklamak şeytandandır.”
“Sizden biriniz kardeşine elinde silahla işaret etmesin. Çünkü o bilmez ki, belki şeytan elindeki silahı çeker de kendisi cehennem çukuruna düşüverir.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cinlerin / şeytanların insanların sinirlerini tahrik etmekte rolleri olabilir. Bu konuda şu rivayeti zikredebiliriz:

“Şeytan insanoğlunun kan mecrasında dolaşır.” (Buhari, Farzu’l-humus, 4; Müslim, Selam, 24)

Bu rivayet gösteriyor ki, şeytan / cin insanın içindeki ruh haletini biliyor, ona göre vesvese veriyor, bulunduğu konuma göre hislerini, sinirlerini tahrik ediyor.

Soruda yer verilen hadis rivayetlerinden da bu manayı anlamak mümkündür.