Çocukken vefat edenlerden cehenneme gidecek olan var mı?

Soru Detayı

- Bir çocuk ölmüştü. Ben: "Ne mutlu ona! Cennet kuşlarından bir kuş oldu." dedim Aleyhissalatu vesselam: "Sen Allah'ın cenneti de cehennemi de yarattığını, beriki için de öteki için de ahali yarattığını bilmiyor musun?" buyurdular. (Müslim, Kader 30, (2662), Nesai, Cenaiz 58, (4, 57), Ebu Davud, Sünnet 18, (4713)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Nevevi bu hadisi açıklarken, -özet olarak- şu görüşlere yer vermiştir:

Muteber alimlerin ittifakıyla müminlerin evlatları çocuk yaşta öldüğünde -sorumluluk çağına gelmediği için- kesin olarak cennetliktir. İtimada şayan olmayan diğer bazı alimler ise, sorudaki bu hadisten dolayı bu konuda tevakkuf etmeyi / görüş beyan etmemeyi tercih etmişler.

İslam alimleri,  Hz. Aişe’nin soruda geçen bu hadisini şöyle tevil etmişler:

a) Hz. Peygamber (asm), Aişe’nin düşünmeden aceleyle yaptığı bu açıklamasına yönelik yaptığı itiraz, “onların cennetlik olmadıkları" ile ilgi değil, bilakis, bu tür önemli konularda elinde kesin delil yokken, hüküm vermede fevri hareket edilmemesinin gereğine dikkat çekmeye yöneliktir.

b) Yahut, o güne kadar, Hz. Peygamber (asm)'in bu müminlerin çocuklarının durumuyla ilgili vahiy aldığı bir bilgisi olmadığı için, bu itirazı yapmıştır.

Onların kesin cennetlik olduğu bilgini daha sonra almış ve bu doğrultuda beyanlarda bulunmuştur.

Örneğin bir hadiste şöyle buyurmuştur:

“Mümin bir kimsenin erginlik çağına gelmeden üç çocuğu ölürse, Allah, o çocuklara yaptığı rahmet sebebiyle onu da cennete koyacaktır..” (bk. Nevevi, Şerh-i Müslim, 16/207)

Demek ki, çocukken vefat edenlerden hepsi cennetliktir, cehenneme giden yoktur.