Dinden çıkan birisi iman ederse namazlarını kaza edecek mi?

Soru Detayı

- 20 yaşında mürtet olan birisi 25 yaşında tekrar Müslüman olsa ve hiç namaz kılmamış olsa, toplam kaza namazı borcu ne kadar olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mürted iken geçirdiği yıllarda namaz borcu olmaz.

Müslüman olduktan sonra namazları kazaya kalırsa onları kaza eder.

Ayrıca 20 yaşından önce kılmadığı namazlar varsa onları da kaza eder.  (bk. Bilmen, Hukuku İslamiyye, 6/5-30)