Emlakçının, evi satış fiyatının üzerinde satarak kar elde etmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Gayrimenkul sektöründe alım satım işiyle meşgul oluyorum. Bu işin komisyonculuğunu yapıyorum ve bazen bir gayrimenkulun satışı yapılırken ev sahibinden Örnek; 150.000 TL bana paramı ver, istersen 160.000 TL'ye sat diyor ve ben evi 160.000 TL'ye satıp ''10.000'' kadar satıcıdan para kazanmış oluyorum ve alıcıdan % 3 kadar da komisyon talebim oluyor. Aslında evi 150.000 TL'ye verecek olan ev sahibinin evini 160.000'TL ye satmış oluyorum ve alıcı satışı 160.000 TL olarak biliyor, halbu ki ev 150.000 TL ve sözleşme yapılırken sözleşmede bir ibare var ve ''Alıcıdan ve satıcıdan % 3 komisyon bedeli alınacaktır.'' yazıyor...

- Kazandığım 10.000 TL şer'an caiz mi? Açıkçası bunu hiç yapmadım, çünkü vicdanım el vermiyor, fakat piyasa genelde böyle çalışıyor. Yoksa asıl alacağımız komisyonları alıcı duyunca, vermek istemiyor ve iş bozuluyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Komisyon ücretini sözleşmeye (pazarlığa) göre alırsınız; bu hakkınızdır. "Bu evi sat, ben 150 isterim, gerisi senin olsun." diye anlaşırsanız bu takdirde ücretiniz, 150'den fazlası olur. Fazlası yoksa bir şey alamazsınız. Hem fazlasını hem de yüzde komisyonu almak için, bunu başta sözleşmeye koymanız gerekir.