Gözdeki kör nokta neden var?

Soru Detayı

- Ben bugün biyoloji çalışırken gözde ki bir bölüm olan kör noktayı fark ettim, bu nokta hiçbir işe yaramıyormuş, hani biz de sürekli diyoruz ya, Allah'ın yarattığı her şeyden bir hikmet vardır diye, peki bu kör nokta niye var, hatta Google de bunu araştırınca bunun insan evrimine bile kanıt olduğu söyleniyor, peki bu yaratılışa ve Allah'ın her şeyi hikmetle yaratmasına ters değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı gençlerde şöyle bir düşünce var: Bilim her şeyi açıklayıp çözmüştür.

Şimdi düşünce böyle olunca "görevi bilinmeyen her organ lüzumsuz organ" diye isimlendiriliyor. Hâlbuki bilimin ortaya koydukları çok sınırlıdır. Bu insan vücudundaki organlar için de böyledir. Nitekim 1965-1970’li yıllarda insan vücudunda 80’e yakın işe yaramayan lüzumsuz organın varlığından söz ediliyordu.

Mesela epifiz, hipofiz bezleri, kör bağırsak ve kuyruk sokumu gibi organlar için lüzumsuz deniyordu. Ama bugün bu organlardan her birinin birden çok görevi olduğu fark edildi. Bu görevlerden birinin aksaması hâlinde insanın hayatı tehlikeye giriyor. Gün geçtikçe her bir organın yeni yeni vazifeleri tespit ediliyor.

Allah bir organa bir tane değil onlarca görev yüklüyor. Dil bir tane ama ne kadar farklı tadı alıyor, konuşmaya yardım ediyor, ağızda lokmanın döndürülmesini sağlıyor. Daha ne gibi görevleri var bilmiyoruz.

Kör noktaya gelince, bunun bazı görevleri biliniyor. Gözümüzde damar tabakanın altında ağ tabaka vardır. Bu ağ tabakasında ışığın algılanarak beyne iletilmesini sağlayan sinirler bu kör noktadan çıkar. Kör nokta olmasa sinirler nereye bağlanacak?

Sonuç olarak; Allah hiçbir şeyi lüzumsuz ve vazifesiz yaratmamıştır. Kâinatta her şey son derece ölçülü ve iktisatlı yaratılmıştır, israf yoktur.