İcra dairesinde memur olarak görev yapmanın veya çalışmanın herhangi bir manevi sorumluluğu var mıdır?

Soru Detayı

- Haciz işleminde, bazı insanların mağdur duruma düşmeleri durumunda mesuliyet altında kalır mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru yoldan oluşmuş borcu ödemediği için temel ihtiyaç maddeleri dışında kalan malın satılarak ödemenin sağlanması meşrudur, gereklidir. Meşru bir işte çalışmak da caiz olur.

İcradan mal alınmazsa, borcun ödenmesi de mümkün olmaz. Malın icralık mallar pazarında oluşan bir fiyatı vardır, hile yapılmadan, fiyata müdahale edilmeden ilan edilen bedel ile icralık malı almak caizdir.