Kabirde şeytanın tuzağından sana sığınırım sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Kabirde şeytanın tuzağından sana sığınırım şeklinde bir söz duydum. Böyle bir hadis var mı varsa, kabirde şeytanın tuzağı mı var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu anlamda bir hadis-i şerife yoktur. Zaten sizin de ifade ettiğiniz gibi, vefat edince imtihan biter, şeytanın tuzakları da olmaz.

Eğer bazı kimseler böyle dua ediyorsa, bu kabirde değil "kabre gideceğimde vefat anında" demektir.

Nitekim içinde “وَأَعُوذُ بِكَ أَن يَتَخَبَّطَنِي الشَّيطَانُ عِندَ المَوتِ / Allah'ım, ölüm anında şeytanın gelip beni aldatmasından sana sığınırım.” duasının da olduğu bir hadis-i şerif şöyledir:

“Allah’ım! Yıkıntı altında kalmaktan sana sığınırım, yüksek yerden düşmekten sana sığınırım. Suda boğulmaktan ve yangından sana sığınırım. Ölüm anında şeytanın gelip beni aldatmasından, senin yolunda savaş esnasında düşmandan kaçarken ölmekten ve zehirli hayvanların sokmasıyla ölmekten sana sığınırım.” (Nesai, İstiaze, 61)

Şeytan ölüm anında yalnızca vesvese verir, bu da insanın imanını almak demek değildir. İnsan bu dünyada nasıl yaşamışsa ölüm anındaki şeytanın vesvesesine karşı da durumu öyle olur. Hayatını İslam ve iman dairesinde geçiren insanların imanını şeytan alamaz, verdiği vesvese de tesir etmez.

Ancak yaşantısı İslamiyete uygun olmayan insanlar şeytanın bu vesvesesinden korkmalıdır.

Kısacası sekerattaki yani ölüm anındaki durumumuzu, şu anki ve vefat edinceye kadarki yaşantımız belirleyecektir.