Mehir ve düğün olmadan evlenebilir miyiz?

Soru Detayı

- Ben bekar bir erkeğim, benim bekar bir kız alıp düğün yapacak, taleplerini karşılayacak ve mehir verecek param yok. Kendimden büyük ve dul bir hanımla "mehir almaması ve düğün istememesi" şartıyla evlenmek konusunda anlaştım.
- Bu evlilikte dinen bir sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, uygundur, bir sakıncası olmaz.

Düğün yapmak sünnettir, sevabı var ise de yapmamanın hiçbir sakıncası yoktur. Hatta günaha girme ihtimali varsa, bu günaha girmektense, düğün yapmamak lazımdır.

Mehir ise kadının hakkıdır, eğer kadın istemezse hiçbir sakıncası olmaz.