Mehirde anlaşmazlık çıkarsa ne olur?

Soru Detayı

- Şimdi fıkıh açısından teknik bilgi için soruyorum yardımcı olur musunuz?
- Şimdi bir erkek mehirde eşiyle mehri müeccel şeklinde anlaşıyor. Fakat kadın boşandıktan sonra mehri isterken 40 dirhem altın diye anlaştığını söyleyip 40 dirhem altın isterken, erkek ise 20 dirhem altın anlaştığını 20 dirhem altın vermek istediğini söylerse İslam mahkemesi -bildiğim kadarıyla- taraflardan yemin ister kim yemin ederse onun söylediğine itibar olunur ve ona göre hüküm verilir.
- Eğer iki tarafta lehlerine yemin ederse hüküm nasıl verilir?
- Bu durumda mehri misil mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her iki tarafa yemin teklif edilmez; iddia (dava) sahibinden, şahit, belge vb. ispat delili istenir, delil getiremezse karşı tarafa (inkâr edene) yemin teklif edilir. Yemin etmezse karşı taraf davayı kazanmış, yemin ederse karşı taraf davayı kaybetmiş olur.

Bu hüküm, “Delil getirmenin müddeîye, yeminin de müddeâ aleyhe ait olması” kuralına dayanır.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, kendisine getirilen davaları karara bağlama sürecinde davacıdan delil, davacının delili olmadığında ise davalıdan yemin talebinde bulunmuştur.(1)

Söz konusu kaidenin Mecelle’deki ifadesi de şöyledir:

“Müddeî davasını isbattan izhar-ı acz eylediği takdirde anın talebi ile müddeâaleyhe yemin verilir.”(2)

Kaynak:

1) bk. Buhari, Husumat, 4; Müslim, İman, 61.
2) bk. Öztürk, Osman, Osmanlı Hukuk Tarihinde Mecelle, İslâmî İlimler Araştırma Vakfı Neşriyatı, İstanbul, 1973, 408.