Metafizik alem yok diyenlere ne demeliyiz?

Soru Detayı

- Bilimsel deneyler metafiziği şöyle reddediyor diyor birisi;
- ​Madem düşünmeyi görmeyi akletmeyi ruh sağlıyor, o zaman neden alkol alınca insan düşünemiyor?
- Yoksa maddeden oluşmayan ruh maddeden mi etkileniyor?
- Çin’de bir deney yaptılar ve bu deneyde bir farenin kafası diğer fareye takıldı ve fare 36 saat yaşadı. Şimdi hangi ruh döndü?
- Ya da vücutta kanın tamamen çekilip ani bir şekilde tekrar verildiğinde hayatın tekrar başlaması nasıl açıklanır?
- ‘Metafizik âlem yoktur’ diyen bir ateiste ne denebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Metafizik âlem yoktur.” diyen bir ateiste ne desen yeridir...

Metafizik âlemin yokluğuna güya kendince, alkol alınca ruhun düşünememesini delil gösteriyor.

O bilmeli ki ruh, vücutta bulunduğu sürece, organlar vasıtasıyla icraatını yapar. Organlar hasar görürse veya görevini yapamaz duruma gelirse, ruh o organın görevini yerine getiremez. Mesela, bu âlemi gören ruhtur. Ama göz penceresiyle görür. Göz görme özelliğini kaybederse, ruh da o vazifeyi yapamaz. Ruh işitme vazifesini kulakla yapar. İşitme sistemlerinde arıza meydana gelirse, ruh da işitmez.

Aynı şekilde ruh akıl vasıtasıyla düşünür, karar verir. Aklın alkolle uyuşturularak devre dışı bırakılması halinde ruh da aklın vazifelerini yerine getirmez.

O kişi, farenin kafasının bir başka fareye nakledilince hangi ruhun iş gördüğünü soruyor? Zannediyor ki, ruh kafayla bir başka canlıya naklediliyor.

Hâlbuki her canlının ruhu kendisine hastır ve ölünce o vücudu terk eder ve ruhlar âlemine gönderilir. Bir farenin karaciğeri, gözü veya herhangi bir organı bir başka fareye nakledilince nasıl ruhu vücudunda mevcut ise, kafası nakledilince de o vücutta devamlıdır.

İnsan da böyledir. Onun da organlarının bir başka insana nakledilmesiyle ruhu nakledilmez.

Kan, canlıların vücudunda beslenmeleri için besinleri ve teneffüs için gerekli olan oksijeni nakleder. Kanın belirli seviyenin altına düşmesi halinde veya kan damarlarındaki bir engellemeden dolayı belirli bir süre kanın vücutta devretmemesi durumunda, öncelikle beyin hücrelerine oksijen gitmezse beyin ölümü gerçekleşir. Süre uzun olursa, diğer vücut organları da havasızlıktan ölür.

İşte vücudun oksijene olan ihtiyacının en alt sınırına inmediği sürece, kanla vücuda oksijen gitmezse problem olmaz. Ya da vücuda oksijen, suni yolla sağlanırsa, kan tamamen değiştirilebilir.

Kan nakillerinde bu ve benzeri metotlar uygulanmaktadır.