Minarşizm şeriata uygun mu?

Soru Detayı

- Minarşizm yani minimal devletçilik, devletin sadece güvenlik ve savunmaya bakması gerektiğini savunur ve devletin işlevini olabildiğince küçültür. Böylece vatandaşlar daha az vergi verir ve eğitim, sağlık gibi her şeye özel sektör bakar.
- Bu ideoloji şeriata uygun mu?
- Şeriatla yönetilen bir İslam devleti minimal devlet olabilir mi?
- Minarşizm sizce mantıklı bir ideoloji mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin sadece güvenlik ve savunmaya bakması, eğitim, sağlık gibi her şeyi özel sektöre bırakması devletin ve halkın yararına olduğunda caiz ve meşru olur.

Özel sektör -bazı zamanlarda gördüğümüz gibi- kâra ve kazanca doymaz, pahalılık oluşturur, malın normal üretim ve akışını kamunun zararına kontrol ederse … zorunlu olduğu kadar devlet müdahale eder, etmesi gerekir.