Peygamber isimleri Kuran’da sıfat olarak mı geçer?

Soru Detayı

- Peygamberlerin isimlerinin anlamlarına baktığımız zaman hepsinin sıfatına göre bir ismi var, acaba o isimleri sıfat olarak Allah Kuran’da o şekilde mi andı?
- Hz. Asiye gibi isimler de Firavun’a isyan ettiği için verilmiş isim olabilir mi? Tarihte öyle bir isim yok çünkü.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kuran’da isimlerin bir sıfat olarak verildiğine dair bir bilgiye rastlayamadık.

Soruda Firavun’un hanımının ismi (ayın harfiyle) Âsiye (isyan eden) şeklinde bildirilmiştir.

Aslında Firavun’un eşinin ismi, ayın harfiyle olan ve isyan eden anlamına gelen Âsiye değil, elif harfiyle sağlam bina, direk, sütun, lider ve üzgün gibi anlamlara gelen Asiye’dir. Kaldı ki, bu iki isimden hiçbiri Kuran’da geçmez.

- İsimlerin bir anlamının olması elbette çok normaldir. Fakat bu manalardan dolayı bu isimleri sıfat olarak değerlendirmenin bir anlamı yoktur.

Bu konuda detaylı bilgi için Niyazi Beki’nin, “Kuran'da İsimlerin Esrarı” adlı eserine bakılabilir.