Peygamberlerin kabirleri neden bildirilmemiş?

Soru Detayı

- Kuran-ı Kerim'de neden Hz. Muhammed dışında hiçbir peygamberin kabrinin yeri yazmıyor?
- Kuran-ı Kerim ve hadisler sayesinde Peygamber Efendimizin kabrinin nerede olduğunu biliyoruz fakat diğer peygamberler hakkında bilgimiz yok.
- 4 kutsal kitabın peygamberlerinin mezarının nerede olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin kabri şerifleri ile ilgili bir ayet yoktur.

Peygamberimiz (asm), “Allah, bir peygamberin ruhunu kendisinin gömülmesini istediği yerden başkasında almaz.” (Beyhaki, Delailü'n-Nübüvve, 7/259-261) hadis-i şerifine göre, ahirete irtihal buyurduğu odaya defnedilmiştir.

Sorunuza gelince:

124 bin peygamberin kabirleri nasıl bildirilecek? Kuran’da geçen peygamberlerin önemli bir kısmının kabri ayetlerde olmasa da hadislerde veya şifahi rivayetlerde bildirilmiştir.

Bununla beraber, İslam’da vahiyler ölülerle ilgili değil, dirilerle ilgilidir. Peygamberlerin hayatları, sözleri, hâllerinden alınması gereken mesajlar önemlidir. Ayet ve hadislerde bunlara yer verilmiştir.

Peygamberlerin kabirlerini merak edenler, semavi kitaplara ve nebevi hadislere bakabilirler. Ya doğrudan bir nassı ya da tarihi bir bilgi olarak bunları görmek mümkündür.

Bir de denilebilir ki, eskiden beri Hz. Nuh kavminde olduğu gibi, “salih kimselerin kabirlerini puta çevirmeyi” âdet edinen kavimlerin durumuna düşme ihtimaline binaen peygamberlerin kabirleri gizli kalmış olabilir.