Peygamberimizin, evlatlığının karısı ile evlenmesine ne dersiniz?

Soru Detayı

- Peygamberimiz evlatlığının karısı ile evlendiği hakkındaki iddiaları nasıl değerlendirmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Zeynep binti Cahş, Resûl-i Ekrem Efendimizin halası Ümeyme binti Abdülmuttalib'in kızı idi. Daha önce Peygamber Efendimizin evladlık edindiği Hz. Zeyd bin Hârise ile evlenmişti. Bu evliliğin dünürlüğünü de bizzat Resûl-i Ekrem Efendimiz yapmıştı...

"Âllah ve Rasûlü bir işe karar verip hükmettiği zaman, mü'min bir erkekle, mü'min bir kadın için işlerinde muhayyerlik (seçme hakları) yoktur. Kim, Allah ve Rasûlüne isyan ederse, muhakkak ki o, apaçık bir sapıklık etmiş olur." (Ahzâb, 33/36)

Sorunuzun cevabı ve ilave bilgi için tıklayınız:

Allah’ın emri üzerine Peygamberimiz (s.a.v.)’in Hz. Zeynep binti Cahş ile evlenmesi nasıl olmuştur?

İslam'da düşünce özgürlüğü ve Hz. Zeyneb'in Hz. Zeyd'le evliliği konusunu açıklar mısınız?