Dinden çıkan kişinin abdesti bozulur mu?

Soru Detayı

- Şafii mezhebinde birisi, abdest aldıktan sonra elfaz-ı küfür söyleyip dinden dönse ve sonra da tekrar İslama dönse, eski abdestiyle namaz kılabilir mi?
- Yoksa yeniden mi abdest almalıdır?
- Ayrıca, dinden dönenin Kelime-i Tevhid veya Kelime-i Şehadet getirmesi şart mıdır, yoksa tövbe etmek yeterli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, bir Müslüman inkâr etmek maksadı olmadan küfür sözü söylemekle dinden çıkmaz kâfir olmaz.

İrtidat edip dinden çıkan kişiye gelince:

Hanefi ve Şafii mezhebine göre irtidat edenin abdesti bozulmaz. Maliki ve Hanbelî mezhebine göre ise, irtidat abdesti bozar. (İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Zuhayli, 1/202.)

İrtidat eden kişi kalben iman etti ise imana girmiş sayılır; kelime-i şahadeti (kelimeişehadet) dil ile söylemesi şart değildir.