Seferi olan biri kaza orucu tutabilir mi?

Soru Detayı

- Yolculukta kaza orucu tutulur mu ve ne olur tutulursa?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Seferi olan biri kaza orucu tutabilir.

Seferi olan bir kimsenin dört rekâtlı farzları ikişer kılması -Hanefi mezhebine göre- vaciptir. Fakat, seferi olan birinin oruç tutmaması ise, bütün mezheplere göre vacip değil, ruhsattır.

“...Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. ..." (Bakara, 2/185)

mealindeki ayette bu hakikatin altı çizilmiştir.

Bundan anlaşılıyor ki, bir insan seferi olduğu hâlde, oruç tutabilir, tutmayabilir de. Tuttuğu orucun sünnet, vacip veya kaza olmasında herhangi bir fark yoktur.