Şu kadar alışverişe şu kadar indirim demek helal mi?

Soru Detayı

- Yakın zamanda bir yerde bir yazı okudum. Konu "şartlı satış" ile ilgiliydi. Malumunuz günümüzde birçok firma -özellikle zincir marketler- "şu kadar alışverişe şu kadar indirim" veya "şu kadar alışverişe, daha sonra kullanmak üzere hediye çeki" gibi kampanyalar yapmaktalar. Bahse konu yazıda, bu gibi şartların alım-satımı fasit yaptığı ve bu nedenle günaha girildiğini ifade ediyordu.
- Dinen (Hanefi mezhebi özelinde) bu ve benzeri alışverişlerin mahzuru var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, "şu kadar alışverişe şu kadar indirim" veya "şu kadar alışverişe, daha sonra kullanmak üzere hediye çeki" gibi kampanyalar yapmak helaldir, bu vaadda bulunan kişinin bu vaadine uyması gerekir.

Satım (beyi’) akdinde önemli hususlardan ikisi malın ve bedelin, ileride anlaşmazlığa ve mahkemeye düşmeye sebep olmayacak ölçüde açık, net, belirli olmasıdır.

Firma, “Benden şu kadar mal (veya filan mallardan) alanlara şu kadar iskonto yapacağım veya şunları hediye edeceğim” diye kendini bağlayan bir vaadda bulunursa buna uyar; alım-satım yapılırken malın bedeli ve mal belli olduğu için bu vaad, akdin kurulmasına ve sıhhatine engel olmaz.