Sürekli meni geliyorsa, ne yapmalıyız?

Soru Detayı

- Hastalıktan ya da hormonlardan kaynaklanan bir durumda sürekli meni gelmesi guslü gerektirir mi?
- Yani sürekli akıntı olsa her seferinde nasıl gusül alınır böyle bir durumda abdesti guslü nasıl alacağız?
- Her zaman gusül almamız gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunu ifade edelim ki; erkeklerde tenasül uzvundan (cinsel organ) gelen sıvılar idrardan başka, meni, mezi ve vedi olmak üzere üç çeşittir:

a) Meni: Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvetli veya şehvetsiz olarak tenasül uzvundan dışarıya çıkan ve kendisine mahsus kokusu olan bulanık renkli koyu bir sıvıdır.

b) Mezi: Cinsel açıdan duygulanarak tenasül uzvunun intişarından (ereksiyon) sonra, şehvetsiz olarak gelen beyaz renkli ince sıvıya denir.

c) Vedi: Yorgunluktan, yürümekten veya küçük abdestten sonra gelen, kokusuz, bulanık yapışkan sıvıdır.

Mezi ve vedi abdesti bozarsa da gusül yapmayı gerektirmez. Meninin ise şehvetle yerinden ayrıldıktan sonra, şehvetli veya şehvetsiz olarak dışarıya çıkması ile gusül abdesti gerekir.

Buna göre herhangi bir şehvet hissi olmadan sürekli meni akıntısı olan kişinin sürekli gusül abdest alması gerekmez. Zira bu durum kişiyi cünüp yapmaz ve gusül gerekmez.

Ancak bu durumun, bir hastalıktan kaynaklanma ihtimali söz konusu olduğundan doktora görünmeniz tavsiye olunur.

Ayrıca kişinin mazereti, bir namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılacak kadar bile kesilmemesi ve her namaz vaktinde en az bir defa tekrarlaması durumunda kişi, özür sahibi olur ki bu durumda özürlülere tanınan ruhsattan da yararlanabilir. Örneğin namaz vakti girince abdestini alır ve namazlarını kılar. Abdesti bozan başka bir durum olmadıkça, vakit çıkıncaya kadar bu akıntıdan dolayı abdesti bozulmaz.