Peygamberler son nefeste korkusuz mu gitti?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölüm korkusu, ahiretteki durumun sevinçli ve üzüntülü olmasına bağlıdır. Misafir olarak Rahman’ın sofrasına davet edilen kimselerin neden korkusu olsun!

(Resulüm!) Öyle ise onlar (inkârcılar) hakkında acele etme; biz onların günlerini sayıyoruz. Gün gelecek, takva sahiplerini seçkin konuklar olarak rahmanın huzurunda toplayacağız; günahkârları da suya götürülen sürü gibi cehenneme süreceğiz.” (Meryem, 19/84-86)

mealindeki ayette, takva sahibi iyi insanların Rahman olan Allah’ın rahmet sofrasına davet edilen değerli bir misafir olduklarına işaret edilmiştir.

Farklı dereceleri olmakla beraber, peygamberlerden hiçbir takva dairesi dışında değildir. Ve hepsi de bu ayetin müjdesine içtenlikle iman etmişlerdir.

Değişik ayetlerde “bu gibi iyi insanların ahirette bir üzüntü bir korku hissetmelerinin söz konusu olmadığına” dikkat çekilmiştir.