Müslüman olmayanlar, camide ayin yapabilir mi?

Soru Detayı

- Peygamberimiz (s.a.v)'in mescide giden gayrimüslimlerin ibadet etmelerine izin verdiği doğru mudur?
- Eğer doğruysa bana referans verebilir misiniz? Ve günümüze uygulanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir rivayet vardır, ancak bu rivayet çok zayıf olduğundan, dini bir hükmü ispata medar olamaz. Bu nedenle, gayrimüslimler bir cami veya mescitte ayin yapamazlar.

Konuyla ilgili rivayet şöyledir:

Hz. Muhammed (asm) Efendimizin, Suudi Arabistan’ın güneyinde, Yemen sınırındaki Hristiyan Necranlılara yazdığı mektubun ardından, Peygamberimiz ile görüşmek ve tartışmak için 60 kişilik bir din adamı grubu gelmiş. Necran heyeti ikindi namazından sonra mescide girmişler. İbadet vakitleri yaklaşmış. Kalkıp Mescid-i Nebevide ibadetlerini edaya başlamışlar. Sahabiler onlara engel olmak istemiş, fakat Peygamber Efendimiz: “Onları bırakın.” buyurmuş. Bunun üzerine doğu istikametine yönelip ibadetlerini yerine getirmişler.(1)

Necranlı Hristiyanların geldiği sahih rivayetlerde sabittir, ancak Mescid-i Nebevide ibadet ettikleriyle ilgili rivayetin zayıf olduğu bildirilmiştir.(2)

Müslüman olmayanların cami ve mescitlere girmesine gelince:

Hanefî mezhebine göre gayrimüslimler mescitlere girebilirler.

Malikîler, Müslümanların zaruri bir sebebe dayalı izni olmadıkça, gayrimüslimlerin hiçbir mescide giremeyeceği görüşünü benimserken, Şafiler Mescid-i Haram dışındaki mescitlere girmelerinin caiz olduğu görüşünü benimsemiştir.

Hanbeli mezhebinde ise bu konuda iki görüş vardır. Biri Mescid-i Haram dışındaki mescitlere girebilecekleri doğrultusundayken, diğeri hiçbirine giremezler şeklindedir.(3)

Özetle, Müslüman olmayanlar, usulüne uygun olarak cami ve mescitlere girebilirlerse de alsa ayin yapamazlar.

Kaynaklar:

1) İbn Hişam, es-Siretu’n- Nebeviyye, 2/223-224.
2) İbn Receb, Fethu’l-Bari, 3/244.
3) bk. el-Mevsû’atu’l-Fıkhiyye, XXXVII, 221-2.