Ahiret hayatında kadının yeri ile ilgili ayetler var mı?

Soru Detayı

- Kuran’da okuduğum ayetlerde ahiret hayatının hep erkeklere yönelik anlatılması soru işaretleri oluşturdu kafamda. Haddimi aşmadan bunu düşünüyorum ve öğrenmek istiyorum. İyi Müslümanların ahirette şaraplar ve onlara verilecek nimetler var.
- Kadınlar için örneğin ahirette şöyle şöyle olacaksınız, bu ikramlar var size diye bir bilgi yok gördüğüm kadarıyla, ama benim bilgim bu konuda eksik olabilir öğrenmek isterim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ahiret hayatında erkekler için olan nimetler kadınlar için de söz konusudur.

Erkek olsun kadın olsun, kim mümin olarak güzel işler yaparsa, elbette ona güzel bir hayat yaşatacak ve onları işledikleri en güzel işleri esas alarak ödüllendirecek, kötülüklerini bağışlayacağız.” (Nahl, 16/97)

mealindeki ayette Allah tarafından verilen sözün yerine gelmemesi mümkün değildir.

Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sahip çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki Allah'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvada (Allah'a karşı saygılı davranmakta, onun emir ve yasaklarına riayet etmekte) en ileri olandır. Muhakkak ki Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden hakkıyla haberdardır.” (Hucurat, 49/13)

mealindeki ayette ise, Allah’ın değer ölçüsü olan takvada erkek ve kadın ayrımı yapılmaksızın ortaya konulmuştur.

“Ey ayetlerimize iman eden ve Müslüman olan kullarım! Bugün size korku yoktur. Sizler üzülmeyeceksiniz de. Siz ve eşleriniz sevinç ve mutluluk duyarak cennete giriniz. Altın tepsiler ve kadehler içinde onlara yiyecek ve içecek sunulacaktır. Orada canlarının istediği, gözlerinin hoşlandığı her şey vardır. Ve kendilerine: Siz, orada ebedî olarak kalacaksınız, dünyada yaptıklarınıza karşılık kazandığınız cennet işte budur. Orada sizin için pek çok meyveler vardır, onlardan yiyeceksiniz, denilir.” (Zuhruf, 43/68-73)

mealindeki ayetlerde cennetin bütün güzellikleri ve nimetleriyle hem erkeklere hem kadınlara tahsis edileceği vurgulanmıştır.