Ailem evlenmemi neredeyse hiç istemiyor, bu durumda ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın ailesi, özellikle de anne ve babası onu en çok seven kişilerdir.

Rabbimiz Kur'an’da anne ve babaya iyi davranılmasını emretmiş, ama özellikle evladınıza iyi davranacaksınız dememiş. Çünkü bu zaten fıtratımıza işlenmiş.

Çok az sayılacak istisnalar dışında -ki bunlar genelde ruhsal bozukluklar sebebi oluyor- anneler ve babalar evlatlarının sadece iyiliğini isterler.

Ve yaşlarının getirdiği tecrübe ile de evlatlarının görmedikleri, göremedikleri belki de görmek istemedikleri sebebiyle bazı konularda, çocuklarına zahirde hoşlarına gitmeyecek nasihatlerde bulunurlar.

Onun için konuyu iyi değerlendirmek lazım.

Bir konuda, hele ki evlilik gibi pek mühim bir konuda, anne-babamız bizimle aynı fikirde değilse, mutlaka onları çok iyi dinlemeli ve anlamalıyız.

Tecrübeyle sabittir ki bu konuda anne-babanın öngörüsü kahir ekseriyette doğru çıkmaktadır. Ancak iş işten geçmiş olacağı için, çocuklar yıllar sonra anne-babalarına ancak ne kadar haklı olduklarını ifade etmektedirler.

Dolayısıyla evlenmeyi düşüneceğimiz kişiyi elbette sevmemiz lazım. Ama bu tek başına yeterli değildir.

- Evleneceğimiz kişi Allah’a karşı vazifelerini yapıyor mu?

- Allah’a karşı vazifelerini aksatan bir kişiden nasıl ideal bir eş veya anne-baba olabilir?

Anne-babamızın ve müstakbel eşimizin anne ve babasının da bu konudaki düşünceleri veya çekinceleri nedir, bu da çok önemlidir. Her şey usulünce açık açık konuşulmalıdır.

Temel sağlam, ana-baba rızası da olursa, gerisinin üstesinden gelmek çok daha kolay olacaktır.

Bunların dışındaki diğer her şey dünyalıktır; yani Allah’a kulluk vazifelerini yerine getiren, ana-babalarının da rızasını alarak evlenmiş ve gerçek anlamda sımsıkı aile olabilmiş çiftlerin, dünyanın iniş ve çıkışlarının üstesinden gelmesi daha kolaydır.

Dolayısıyla bu perspektif ile konuyu ön yargısız olarak tekrar bir değerlendirmenizi ve sakin bir şekilde anne-babanızın niçin böyle düşündüklerini kendileri ile konuşarak anlamaya çalışmanızı ve durumu tekrar gözden geçirmenizi salık veririz.

Elbette Allah’a kulluk vazifelerinizi ihlaslı bir şekilde aksatmadan, O’ndan yardım isteyerek, sabır ve tevekkül ile O’na yönelerek...

İlave bilgi için tıklayınız

Evlenmek istediğim kadını ailem istemiyor ne yapmalıyım ...
Evlenmede tercih edilen eşe, anne ve babanın olur vermemesi ne ...
Bir kızın, anne ve babanın rızası olmadan bir erkekle nikah kıyması ...
Evlenmenin hükmü nedir? ...