Alışveriş kredisi ile yapılan alışverişler caiz mi?

Soru Detayı

- Çeşitli alışveriş sitelerinde yeni bir ödeme seçeneği olarak "Alışveriş Kredisi" kullandırma imkanı veriliyor.
- Bilindiği üzere katılım bankaları kredi verirken sizden önce alacağınız ürünü bulmanızı istiyor ve sonra firmalardan bu ürünü satın alıp üzerine vade farkı veya kar payı ekleyerek size satıyor. Bu işlemde siz parayı hiç görmüyorsunuz.
- Bakıldığında bu sitelerde de yapılan işlem aynı değil mi? Ürünlerimi seçiyorum fiyatı belirliyorum ve banka ile vade şartları üzerine anlaşıyorum banka kredi ödemesini ilgili firmaya yapıyor ben sadece ürün alıyor ve katılım bankalarında olduğu gibi ödemeyi yine bankaya yapıyorum.
- Bu nedenle alışveriş kredisi ile yapılan alışverişler caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizci bankalar, malı satın alıp müşterisine satmıyorlar, müşterinin satın aldığı malın bedelini ödeyip müşteriyi faiz ilave ederek borçlandırıyorlar.

Bu işlem ise faizli kredi vermek ve almaktır ki, caiz değildir.