Yarım sünnet, sünnet sayılır mı?

Soru Detayı

- Ben doğuştan sünnetliyim, ama yarım sayılır yani sünnet derisinin bir kısmı hala var. Ailem beni sünnet etme gereği duymuyor. Ben de ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sünnet olmam gerekiyor mu?
- Bir de kredi kartı hakkında bir sorum olacak. Alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken ödeme seçenekleri kısmında kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği yer alıyor. Ve vade farkı ekleniyor. Bu faiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Bir doktora muayene olun, doktor "bu yeterli bir sünnettir" derse kalanı kestirmek gerekmez. Ancak, bu sünnet sayılmaz, çok eksik derse kalan kısmı kestirirsiniz. Aile buna mani oluyorsa onlara haber vermeden kestirir sonra haber verirsiniz.

Cevap 2:

Katılım bankalarının kartları ile işlem yapıyorsanız onlar, sözleşmeye göre malı alıp, size bir SMS gönderiyor, vadeli almayı tercih ederseniz vade farkı ile size satıyorlar. Bunda sakınca yoktur.

Faizci banka kartı ile işlem yaparsanız, banka size faizli kredi vermiş oluyor, bu ise caiz değildir.