Allah dövün diyor, Peygamber dövmeyin diyor, çelişki değil mi?

Soru Detayı

- Allah Kuran’da Nisa suresi 34. ayette evlilik hukukuna başkaldırmış kadınların dövülmesine izin veriyorken, Efendimizin “Kadınları dövmeyiniz, karısını döven hayırsızdır” şeklinde sözler söylemesi ayete zıt değil midir?
- Efendimizin bu sözleri ile ayet arasında bir çelişki yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah dövmeyi emretmiyor, farz, vacib, sünnet kılmıyor, aile birliğini korumak için başka çare kalmazsa, toplumda daha beteri yaygın olan bir uygulamaya yumuşatarak izin veriyor; Peygamberimiz (asm) ise bu izni hem kendisi kullanmıyor, hem de ümmetin kullanmamasını tavsiye ediyor; böylece cemiyette yaygın olan bir âdetin giderek ortadan kalkmasını hedefliyor.

Arada bir çelişki yok; tamamlayıcılık var.