Allah evreni neden yok edecek?

Soru Detayı

- Neden kıyamet kopacak?
- Allah'ın evreni yok etmesindeki neden nedir?
- Ahiret hayatına geçiş olacak, ama neden bu kadar şiddetli yaşanacak?
- Kıyamet sadece kafirlerin üzerine kopacak ama, peki kıyamete o zaman yaşayanlar dışında hiç kimse şahit olmayacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyametin kopmasıyla evren yok olmayacak, gökler ve yer yeni bir hâl alacak, bir dönüşüm yaşayacak, yeni bir âlem inşa edilecektir.

Bir çekirdeğin; yaprağı, çiçeği, tadı, kokusu, rengi ve meyvesi yaratılması için, çekirdek halinde kalması nasıl uygun değilse, dünya çekirdeğinin de ahirete ve ebedi hayata uygun yaratılması için bu haliyle kalması uygun değildir.

Böylece Yüce Allah, bu imtihan meydanını ihtişamlı bir şekilde, kudretinin büyüklüğünü gösterir bir surette kapatıp, yine ihtişamlı bir şekilde yeni bir âlem inşa edecektir.

 يَوْمَ تُبَدَّلُ الْاَرْضُ غَيْرَ الْاَرْضِ وَالسَّمٰوَاتُ وَبَرَزُوا لِلّٰهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ

"O gün yer, başka bir yere, gökler de başka göklere dönüştürülür ve insanlar bir ve kahhar (her şeyin üzerinde yegâne hâkim) olan Allah’ın huzuruna çıkarlar." (İbrahim, 14/48)

ayeti de bu gerçeği bildirmektedir.

Kıyametin kopuşuna o zaman yaşayanların yanında, ölenlerin ruhları, melekler, cinler ve kâinattaki bütün varlıklar şahit olacaktır.