Allah, insanoğluna ancak korktuğu kimseleri mi musallat eder?

Soru Detayı

- İbni Ömer (ra) rivayet ediyor. Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuşlardır:
“Allah, insanoğluna ancak korktuğu kimseleri musallat eder. Eğer insanoğlu Allah'tan başkasından korkmazsa hiç kimseyi ona musallat etmez. İnsanoğlu, ümit bağladığı kimseye havale edilir. Eğer Allah'tan başkasına ümit bağlamazsa, Allah da onun işini kendi üzerine alır, başkasına havale etmez.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet kaynaklarda geçmektedir.(1)

Abdullah İbn Ömer’den nakledilen bu rivayetin uydurma / mevzu olduğu bildirilmiştir.(2)

Bu hadis rivayetinin sahih bir veçhi varsa, bunu şöyle anlamak mümkündür:

Korku da ümit de Allah’tan olmalı, zira biri her şeyden koruyan da her türlü ümidimizi gerçekleştiren de Allah’tır. Allah’ın ilahlığında ortağı olmadığı gibi icraatında da ortağı yoktur.

Şu hâlde bir Müslüman her hâl ve durumda elbette tedbirlerini almalı, Allah’ın şeriat kanunlarına uyduğu gibi, evrende yarattığı kanunlara da uymalı ve onun yarattığı sebeplere uygun hareket etmelidir. Ancak sebepleri de neticeleri de yaratan Allah’tır. Mümin bu şuur ve bilinçle hareket etmelidir.

Demek ki korktuklarımızdan bizi koruyan ve ümitlerimize bizi ulaştıran Allah’tır. İman şuuru bunu gerektirir.

Dipnotlar:

1) bk. Hakim-i Tirmizi, Nevadiru’l-Usul, 1/176, 3/80; el-Camiu’s-Sağir, no: 4877; Kenzu’l-Ummal, no: 5865.
2) bk. Feyzu’l-kadir, 3/7.