Allah, neyi hataları bağışlamaya vesile kılar?

Soru Detayı

- Başımıza her ne gelirse gelsin, bu bizim günahlarımıza kefaret mi olur?
- Çektiğimiz eza cefa sabredersek bir anlamda sevaba mı dönüşüyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimizden (asm) gelen birçok rivayet, Müslümanın başına gelen musibetlerin, onun hatalarına kefaret olacağını bildirmektedir. Yani sizin dediğiniz gibi bir anlamda sevaba dönüşüyor. Bu konudaki bir hadis-i şerifi verelim.

Ebû Saîd ve Ebû Hüreyre (ra)'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah (asm) şöyle buyurdu:

 «مَا يُصِيبُ الْمُسْلِمَ مِنْ نَصَبٍ وَلاَ وَصَبٍ وَلاَ هَمٍّ وَلاَ حَزَن وَلاَ أَذًى وَلاَ غمٍّ ، حتَّى الشَّوْكَةُ يُشَاكُها إِلاَّ كفَّر اللَّه بهَا مِنْ خطَايَاه »

“Yorgunluk, sürekli hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar Müslümanın başına gelen her şeyi, Allah, onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar.” (Buharî, Merdâ1, 3; Müslim, Birr 49)

Efendimizin (asm) "Müslümanın başına gelen her şeyi" ifedelerine baktığımızda, bunların dışında bir şey kalmıyor gibi...

Geçici olsun sürekli olsun, fizikî olsun ruhî olsun, geleceğe yönelik olsun, geçmişe ait olsun, gam-keder, yorgunluk-hastalık gibi Müslümanı üzen, zorlayan her çeşit sıkıntı sebebinin, hatta ayağa batan bir dikenin bile, Müslümanın hatalarına kefaret olacağını bildirmektedir. Bu da başa gelen her belanın, mutlaka ceza anlamı taşımadığını göstermektedir. Önemli olan, başa gelene sabredebilmektir.

Sıkıntılarının, günahlarına kefaret olduğunu bilen müslümanın dayanma gücü artacak, morali düzelecektir. Hadis-i şerifin, sabırla ilgili olarak burada zikredilmesinin asıl amacı da bu olmalıdır.

Hadis-i şerif, hastalıkların ve Müslümanı üzen her şeyin Müslümanı günahlarından temizlediğine delildir.

İnsan, hem eza çekmek hem de onun sevabından mahrum kalmak gibi iki zarara katlanmamalı, başa gelene sabretmelidir. Unutulmamalıdır ki, “Asıl belaya uğrayan, sevaptan mahrum kalandır.”

Hasılıkelam;

1. Bela ve musibetler her zaman cezâ değildir; bazen da rahmettir.

2. Sabreden mümin için sıkıntıları, günahlarına kefaret olur. Bu da bir nimettir. (bk. Peygamberimizden Hayat Ölçüleri, Riyazü’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi, Erkam Yayınları, Hadis No: 38)