Allah'ın her işinde bir hikmet var mıdır?

Soru Detayı

- Allah'ın her işinde bir hikmet olmasını örneklerle açıklar mısınız?
- Mesela kimsenin yaşamadığı bir yerde olan.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın işleri sınırsızdır; bunların hepsine örnek vermek muhaldir.

Bununla beraber, Allah’ın, güneşi ışık vermesi, ayı geceyi aydınlatması, gözü görmesi, kulağı işitmesi için yarattığı bedihi bir gerçektir. Bulutun yağmur için, yağmurun bitkilerin bitmesi ve su ihtiyacının giderilmesi hikmeti açıktır.

Keza, evlilikten nesiller yaratılması hikmeti vardır.

- Hikmetlerin bir kısmı insan aklının kolayca kavradığı şeyler olmakla beraber, bir kısmı da öyle kolay anlaşılmayan hususlardır.

Allah’ın sonsuz ilmiyle amaçladığı bir veya birkaç hikmetin herkes tarafından bilinmesi elbet düşünülemez. Hatta bazı hikmetleri hiç kimse tarafından bilinmeyebilir.

- Biz Allah’ın bir isminin “Hakim” olduğunu düşünerek her şeyi hikmetle yaptığına inanıyoruz. Hatta “makul’u-mana” (akılla anlaşılmayan) teklif/ibadetler kısmının dahi bir hikmeti vardır. En azından “bilinmeme/gizli kalma” hikmeti vardır.

İnsanlara gayesini gösterdiği işlerin, “gösterme” hikmeti olduğu gibi, hikmeti anlaşılmayan işlerin de “gösterilmeme” hikmeti vardır. Vesselam!..