Anal ilişkiye helal diyen müçtehit var mı?

Soru Detayı

- Bir erkeğin, karısının dışkı yeriyle cinsel ilişkiye giremeyeceğini ve bunun haram olduğunu biliyoruz.
- Ancak bazı yerlerde, bazı alimlerin anal ilişkiye caiz dedikleri şeklinde bilgiler ve kaynaklar görüyoruz.
- Buna göre, anal ilişkiye helal diyen müçtehit mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, anal ilişkiye helal diyen bir müçtehit yoktur.

Sahabe, tabiin ve daha sonraki bazı alimlerin bu işe cevaz verdiklerine dair sözleri yanlış anlaşılmıştır.

Bazı alimlerin, üreme organından olmak şartıyla arkadan cinsel ilişki helaldir, anlamına gelen sözleri, sadece arkadan diye anlaşılmış ve sanki dışkı yerinden de cinsellik helal olur şeklinde anlam verilmiştir.

Bu konu daha çok “Kadınlarınız, tarlalarınızdır; tarlalarınıza dilediğiniz şekilde varın.” (Bakara, 2/223) mealindeki ayetin ifadesi etrafında dönmektedir.

Ayette yer alan “tarlalarınıza dilediğiniz şekilde varın” mealindeki ifadede “ne şekilde olursa olsun (önden, yandan, arkadan...), eşlerinizin tarla görevini gören (çocuk üretimini gerçekleştirmeye münasip) yerlerine varın” manasına gelir.

Öyle zannediyoruz ki, cinsel organdan olmak şartıyla arkadan gelmek caizdir diyen alimlerin ifadelerini, bazı kimseler tarafından yanlış anlaşılmış ve sanki anüsten cinsel ilişki haram değilmiş gibi yorumlanmış olabilir. Bu yanlış anlam nedeniyle de arkadan gelme ifadesini anal cinsellik olarak tercüme etmiş olabilirler.

Bu açıdan bir müçtehidin anüsten cinselliğe helal demesi mümkün değildir.