Anne baba üstünde hak olur mu?

Soru Detayı

- Anne-baba çocuğuna kötü davranır onu sevmezse onu sevgiden şefkatten yoksun bırakırsa, anne-baba günahkâr olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anne-babanın ödenmesi gereken hakları olduğu gibi, ödemeleri gereken hakları da vardır. Başta çocuklarına dünya ve ahiret saadetini temin edecek bir eğitim vermeleri çocuklarının onlar üzerindeki haklarıdır. Ellerinden geldiği kadar bu görevlerini yapmaları gerekir, aksi takdirde günhkar olurlar. İşin detaylarına girmeden ilke bazında bir iki noktaya temas etmekte fayda vardır:

Birincisi: “Ey İman edenler! Kendinizi ve çoluk-çocuğunuzu ateşten koruyun.” (Tahrim, 66/6) mealindeki ayette çocukların sadece dünyaları için değil ahiret saadetleri için de çaba göstermelerinin lüzumuna işaret edilmiştir.

İkincisi: Sahih hadislerde anne-babanın çocuklarına karşı sorumlu oldukları özetle şöyle ifade edilmiştir.

“Hepiniz gözetmensiniz ve hepiniz maiyetinizdekilerden sorumlusunuz… Bir erkek ailesinin gözetmenidir ve onlardan sorumludur. Bir kadın da evin gözetmenidir ve çoluk çocuktan sorumludur...” (bk. Buhari, h.no: 893; Müslim, h.no: 1829)

Üçüncüsü: Bediüzzaman Hazretlerinin bu konudaki kanat-i ilmiyesi şöyledir:

"Şimdi ise terbiye-i İslamiye yerine mimsiz medeniyet terbiyesi yüzünden, ondan belki yirmiden belki kırktan bir çocuk, ancak peder ve validesinin çok ehemmiyetli hizmet ve şefkatlerine mukabil mezkûr vaziyet-i ferzendaneyi (evlada yakışır bir davranış) gösterir. Mütebakisi endişelerle şefkatlerini daima rencide ederek, o hakiki ve sadık dostlar olan peder ve validesine vicdan azabı çektirir ve ahirette de davacı olur: 'Neden beni imanla terbiye ettirmediniz?' Şefaat yerinde, şekvacı olur.” (Kastamonu Lahikası, s. 253)