"Kendini Allah'tan satın alır" ne demektir?

Soru Detayı

- Kim İhlas Suresini bin defa okursa kendini Allah'tan satın alır, hadisinde geçen, "kendini Allah'tan satın alır" ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda farklı iki rivayet şöyledir:

- Hz. Huzyfe anlatıyor; Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Bir kimse sabahladığında bin defa 'Kul Huvellahu Ahad (İhlas Suresini) okursa, kendini Allah’tan satın almış olur.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 2664).

- Abdullah b. Abbas anlatıyor; Hz.peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Bir kimse sabahladığında bin defa 'subhanellahi ve bi hamdihi' duasını okursa, kendini Allah’tan satın almış olur.” (Mecmau’z-Zevaid, 10/113).

- “Kendini Allah’tan satın almak” ifadesi mecaz bir ifadedir. Günahları sebebiyle insanlar, Allah’a hesap vermek zorundadır. Suçun karşılığı ise cezadır. Bu gibi duaları okuyan kimse, öyle bir sevap kazanır ki, “Allah’ın affına mazhar olur, cezadan kurtulur” gerçeğinden kinaye olarak “kendini Allah’tan satın alır” ifadesi kullanılmıştır.

 “Herkes / her nefis kazançları / yaptıkları işler karşılığında bir rehindir.” (Tur, 52/21; Müddessir, 74/38)

mealindeki ayetlerde ifade edildiği üzere, herkes yaptıklarından ve elde ettiği nimetlerden hesap vermediği sürece, onun karşılığında rehin olmaya devam edecektir. Rehin olmaktan kurtulmak, “kendini Allah’tan satın almak” anlamına gelir.

Hadislerde kullanılan bu gibi ifadeler, söz konusu virdin kazandırdığı sevabın çok fazla olduğundan kinayedir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Okunan dualara verilecek sevapların şartları.

“Muhakkak, Allah müminlerden nefislerini ve mallarını cennet mukabili ...