Faizden gelen parayı fakire versem günah işlemiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Parayı faizde çalıştırmak caiz değildir. Bu paradan gelecek olan faiz miktarından yapılacak olan hayırlardan sevap beklenilmez. Ancak siz harcamak yerine başkasına vermekle haram yemeyi terketmiş olursunuz. Yine de paranızın faizle işlem görmesinden dolayı mesul olursunuz. Ancak haramı kullanmamaktan dolayı mesuliyetiniz azalır, sevap almazsınız.

Bu faiz gelirini bir fakire vermekle, ne fakir ne de siz günah kazanmış olmazsınız. Ancak bu parayı fakire verirken illa da "bu faizden gelen bir paradır" demenize gerek yoktur. Fakir de ihtiyaç sahibi olduğundan bu parayı alabilir.