Günde on salavat getirene mükâfat verileceği doğru mudur?

Soru Detayı

 "Bir gün bana Cenab-ı Hakk'ın dört büyük meleği geldi. Bunlar Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail aleyhisselam idiler. Cebrail Aleyhisselam bana dedi ki:.." hadisi sahih midir?
- Günde on salavat getirene büyük mükafatların verileceği doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih hadis kaynaklarında, bu mealdeki bir rivayete rastlayamadık. Ancak salavat getirmek bir ibadettir ve büyük sevabı vardır.

Kuran’da yer alan,

“Muhakkak ki Allah ve melekleri peygambere hep salat ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin ve içtenlikle ona selam verin.” (Ahzab, 33/56)

mealindeki ayette, Hz. Peygamber (a.s.m)’e salavat getirmenin önemi açıkça ortaya konmaktadır.

Bilindiği gibi, salavat Allah’tan olursa rahmet; meleklerden olursa istiğfar / af dileme, insanlardan olursa dua anlamına gelir. Buna göre, Allah’ın, meleklerin yaptığı aynı işe ortak olmanın ne kadar faziletli olduğu ortadadır.
Hz. Enes’in aktardığına göre Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Kim bana bir kere salavat getirirse, Allah onun üzerine on defa salavat / rahmet indirir ve ondan on günahı düşürür.” (Ahmeb b. Hanmbel, 3/102; Müslim, Salat, 17/h.no: 70; Ebu Davud, Salat, 362).

Hz. Peygamber’e (a.s.m) salavat getirmeye bir teşvik aramak gerekiyorsa, bu ayet ve bu sahih hadis yeterlidir, sıhhati şüpheli olan rivayetlere ihtiyaç yoktur.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Ahzab suresi 56. ayette ifade edilen Allah'ın Peygamberimize salat etmesini nasıl anlamalıyız?

Dualara vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları nelerdir?