Namazdan sonra üç defa istiğfar çekilmesi ile ilgili hadis var mıdır? Varsa "Allahümme ente's-selam.."duasından önce mi okunur?

İstiğfar duası, ''Allahumme entes selam...'' dan önce okunur.

İstiğfar duasının şekli:  Kısaca üç kere “Estağfirullah” veya “Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyume ve etubü ileyh.”(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, I/801).

Hadisin kaynağı için;

Hz. Sevban anlatıyor:

"Hz. Peygamber (asm) selam verdikten sonra üç kere istiğfar çeker, ardından ''Allahumme entes selam...'' duasını okurdu.” (1)

''Her kim üç defa ‘Estagfirullahellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh’ okursa harpten kaçmış olsa bile günahı bağışlanır.'' (2)

Dipnotlar:

(1) bk. Müslim, Mesacid, 135,136; Ebu Davud, Salat/Vitr, 360; Tirmizî, Salat, 224; Nesaî, Sehiv, 81; İbn Mace, İkame, 32

(2) bk. Ebu davud, Salat, 361.