Hz. Muhammed hangi hükümdarlara İslam'a davet mektubu yazmıştır?

Soru Detayı

-  Hükümdarlar bu daveti nasıl karşılamışlardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (a.s.m.) dini ve dâveti umumidir. Hitabı, bütün insanlığadır. Diğer peygamberler gibi bir kavme, bir kabileye, bir millete veya bir bölgeye münhasır değildir.

Cenâb-ı Hak, bir çok âyet-i kerimede bu hususu beyan buyurmuştur:

"De ki: Ey insanlar! Ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah'ın gönderdiği peygamberim..." (Araf, 7/158)

Buna binâen Peygamber Efendimizin (asm) dâveti elbette yalnız bazı Arap kabilelerine, bir takım insanlara ve belli bölgelere münhasır kalamazdı. Bütün insanlığa bu iman ve İslam dâveti sesinin duyrulması gerekiyordu. Bunun için, Hudeybiye Sulhü sonrası en müsait bir zamandı. Zira, anlaşma gereğince 10 yıl harp yapılmayacaktı.

Sorunuzun cevabı ve ilave bilgi için tıklayınız:

Peygamberimiz'in hükümdarları İslama daveti nasıl olmuştur? ...

PEYGAMBERİMİZİN, HÜKÜMDARLARI İSLÂMA DÂVETİ.

YEMÂME EMÎRİNİN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.

UMMAN HÜKÜMDARI VE KARDEŞLERİNİN İSLÂMA DÂVET EDİLİŞİ.

HALİD BİN VELİD`İN NECRAN`A GÖNDERİLMESİ.

HABEŞ NECÂŞİSİ`NİN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.

HERAKLİUS`UN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.

KİSRÂNIN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.

MUKAVKIS`IN İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.

GASSAN HÜKÜMDARLARININ İSLÂMA DÂVET EDİLMESİ.