Kalemlerin cızırtıları ne demektir?

Soru Detayı

- Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari)
- Melekler insanların kaderini kalemlerle mi yazıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'ın bildirdiklerine göre; Cebrail (as), Peygamberimiz (asm)'ı yukarı götüre götüre, nihayet (kaza ve kaderi yazan) kalemlerin cızırtılarını işitecek kadar yüksek bir yere çıkardı.(Buhari, Salat 1)

Şehadet âleminden giden Peygamber Efendimiz (asm), Miracı esnasında gayb âleminin birçok olayına şahit olmuştur. Kaza ve kaderin yazılması da bu olaylardan biridir. Ancak kader ve kazanın yazıldığı bu kalemlerin mahiyetini bilemeyiz.

Allah Teala nasıl ki insan hafızasına bilgileri yazmakta, bir çekirdeğe bir ağacın proğramını yerleştirmekte, insanların amellerini amel defterine yazdırmaktadır. Aynen öyle de ezeli ilimdeki bütün mahlukatın kaderini de yazmaktadır...