Geceleri hangi surelerin okunması daha faziletlidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela Kur’an’ın hepsi de, dertlere deva, gönüllere şifadır. Bu nedenle Kur'an'ın her suresi ve her ayeti okunabilir.

"Bakara suresinin okunduğu evden şeytan kaçar, sihir tesir etmez." şeklinde rivayetler vardır.

Gece-gündüz, 24 saat içinde, Yasin, Fetih, Rahman, Mülk, Amme / Nebe surelerinin okunmasında  büyük sevap vardır. Bunların ayrıca değişik fitnelerden koruma özellikleri de vardır.

Kehf suresinin okunması anında sekinenin / huzurun indiğine dair hadisler vardır.(Buharî, Fedailu’l-Kur’an,11).

Geceleri Tebareke / Mülk suresinin okunması çok faziletlidir. Hadis-i şerifte şöyle buyurlmuştur:

“Kur’an’da otuz ayetli bir sure vardır, af olununcaya kadar, sahibine şefaat etmeye devam eder. Bu sure Mülk suresidir." (Ebu Davud, Salat, 327).

İhlas-Felak-Nas sureleri. Hz. Peygamber (asm) her yatağa girişinde bu sureleri üçer defa okur ve her defasında avucuna üfürerek bedenine sürerdi. Ayrıca hasta olduğunda da Felak-Nas surelerini okuyup üzerine üflerdi. (Buharî, Fedailu’l-Kur’an,14).

Ayet el-Kürsi, her zaman okunması gereken bir ayettir; ism-i azamı içinde barındırmaktadır.