Anne baba, evladının ibadetinden kaç yaşına kadar sorumludur?

Soru Detayı

- Devamlı (ibadetini) yap yap demesi mi gerekir, yani ömür boyu mu?
- Bu sorumluluk evden çıkana kadar mı, yoksa belli bir yaş sınırı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğa dini eğitimi vermek anne ve babanın görevidir. Bu görevini aksatan anne ve babalar çocuklarının işlediği hatalardan mesul olur. Ancak çocuğa gerekli dini ve ahlaki eğitim verilmişse, çocuk kendi işlediği günahlardan sorumludur; anne ve babanın mesuliyeti kalkar.

İyiyi ve kötüyü ayırt edecek yaşa gelmiş çocuklara baskı kurmak etkili bir yöntem değildir. Yeri geldikçe tatlı sözlerle nasihat etmeli ve ibadetin önemini anlatan eserler okutmaya çalışmalıyız. Çocuğun etkilendiği önemli hususlardan birisi de çevredir. Bu bakımdan çocukların dini sohbetlere katılması ve ibadetlerine dikkat eden insanlarla arkadaşlık kurması onları ibadete meyletmesine vesile olacaktır.

Şayet aile görevini yapmışsa, çocuk akıl baliğ olduktan sonra yapacağı hatalardan kendisi mesul olur. Anne baba sorumlu olmaz. Ancak çocuğunuza iyiyi emretmede ve kötülükten men etmede sınır yoktur. Hayat boyu bu telkinlerde bulunmanız gerekir.