"Allah, malı istediğine, ilmi ise isteyene verir." hadis midir; bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki rivayet şekline kaynaklarda rastlayamadık. Benzer bazı rivayetler vardır.

Bir rivayete göre, Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Allah, malı sevdiği kimseye de sevmediği kimseye de verir. Fakat imanı yalnız sevdiği kimselere verir. Allah kime imanı vermişse mutlaka onu sevmiştir."(bk. Kenzu’l-Ummal, 2032).

Diğer bir rivayet ise şöyledir:

“Muhakkak ki Allah, dünyayı sevdiğine de sevmediğine de verir. Fakat dini yalnız sevdiklerine verir. Allah kime dini verdiyse mutlaka onu seviyor, demektir.”  (Mecmau’z-Zevaid, 1/53;  Kenzu’l-Ummal, h. No: 43431)