Uyku düzenimiz nasıl olmalıdır?

Soru Detayı

- İlim için az uyumanın hükmü nedir?
- Üç saat uykuyla hayatını sürdürenlerin olduğunu duydum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normal bir insanın günde beş veya altı saat uyuması yeterlidir. Şayet doktor "sağlık açısından zararlıdır" demiyorsa, bu süre üç saate de düşürülebilir. Bazı kimselerin vücut yapısı buna müsait oluyor, doktorlar üç saat uyumasına izin veriyorlar. Ancak bu nadirattandır.

Peygamberimizin (asm) sünnetinden "az da olsa devamlı olanın daha hayırlı olduğunu" öğreniyoruz. Bu sebeple bir süre insanın kendini zorlayarak üç saat uyuması, sonra da sekiz saate çıkarmasındansa, her zaman beş veya altı saat uyuması daha iyidir.