Suçsuz yere kocasından sürekli dayak yiyen kadın, boşanmak için mahkemeye başvurabilir mi? Kadının kocasına beddua etmesi günah mıdır? Kadının bedduası tutar mı, kocanın günahı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Suçsuz yere kadını dövmek zulümdür. Peygamberimiz (asm) kadınların dövülmesini menetmekte, karılarını dövenlere "hayırsız" demekte,

"Gündüz karısını köle gibi kırbaçlayan birisi, akşam onunla aynı yatağa nasıl girecek?"(Buhârî, "Nikâh", 93; Ebû Dâvûd, "Nikâh", 60).

diye sormaktadır.

Şiddetli geçimsizlik boşanma sebebidir. Kadın suçsuz yere dayak yiyorsa, ayrılmak için mahkemeye başvurabilir.

Beddua etmek yerine, ıslah olması için dua etmek daha faziletli olan bir davranıştır. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz. Haklı olarak yapılan bedduayı Allah dilerse kabul eder, dilemezse kabul etmez. Haklı olarak bir kadın kocasına beddua etse günah işlemiş olmaz.

Haksız yere hanımına karşı şiddet kullanmak büyük günahtır, kul hakkına girer.