Aşk, soğuk su ile abdest almak mı?

Soru Detayı

- Sosyal medyada yayılan böyle bir hadis var:
 "Siz aşkı sabah namazına kalkıp soğuk suyla abdest alan gençlere sorun."
- Bu hadis gerçek mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu ifadeyle ilgili bir hadis kaynağına rastlayamadık.

- Bir gencin, su soğuk olduğu hâlde, abdestini alıp namazlarını zamanında kılması, elbette Allah aşkındandır, ibadet aşkındandır ve namaz aşkındandır.

- Sevgi ve soğuk su ile ilgili şöyle bir hadis rivayeti vardır:

"(Hz.) Davud’un duaları arasında şu da yer alıyordu:

'Allah’ım! Senden sevgini, sevdiklerinin sevgisini ve senin sevgine ulaştıracak amelleri isterim. Allah’ım! Bana sevgini nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevimli kıl!' ..." (Tirmizi, h. no: 3490)

Tirmizi bu hadisin hasen ve garip olduğunu bildirmiştir. (bk. Tirmizi, a.y.)

Hâkim de bu hadis için “Buhari ve Müslimin şartlarına uygun olduğunu” belirtmiş, fakat Zehebi bir ravinin zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. el-Müstedrek, h. no: 3621)